ZAMANIN YÜZÜ : ZAMANIN YÜZÜ, KÜRATÖR: DENİZHAN ÖZER, MERHART GALERİ, İSTANBUL

13 Mart - 12 Nisan 2013

Özellikle günümüzde, “zaman” insanların günlük koşuşturmaları içinde vazgeçilmez bir olgu haline gelse de; kavramın, yaşadığımız şu an haricinde geçmişi ve geleceği de içermesi hayatın sonsuzluğu içinde bu kavramı sanatın ilgisi haline getirmiştir....

Günümüz dünyasında “zaman”ın sistem tarafından hayatı belirleyici bir unsur olarak kullanıldığını görüyoruz. Gelişen teknolojinin de yardımı ile gerçeklik kavramı özelliğini yitirmeye başlayarak farklılaşmıştır. Gerçek artık “gerçek” değil, sanal bir gerçektir. Yaşadığımız hayatta her an kargaşa, çatışma ve savaşlara şahit olmaktayız. Para ve paraya bağlı yaşam biçimi, kar etme güdüsü ile biçimlenen politika ve buna bağlı atılan yanlış adımlarla, insan içerisinde yaşadığı çevreyi yok edip bağlı olduğu geleneği, kültürü hiçe saymaya başlamıştır. Kısacası zaman, yaşadığımız süreçte içinden çıkılmaz bir soruna dönüşmüştür.

Aralık 2012’de gerçekleşen 5.Aluminium Bakü Çağdaş Sanat Bienali’nin konsepti olarak belirlenen “Zaman’ın Yüzü” sergisine Denizhan Özer küratörlüğünde katılan altı kadın sanatçının yapıtları izleyici ile buluşuyor. Aynı zamanda Merhart Galeri’nin açılışı için yeniden organize edilen sergide yer alan sanatçılardan Aslı Özok, ikonlaşmış sanatla ilgili kadınları, Pemra Aksoy modanın etkisi altında kalan sıradan insani, Deniz Pireci hala devam eden geleneği, Ekin Onat çevre sorunlarına rağmen direnen doğayı, Burcu Orhon hayatimizin belirleyici unsuru olan parayı, Leyla Emadi de her daim var olmuş kadın imgesini pozitif anlamda ele alıyor.

Sergi ile ilgili bilgi için; www.merhart.com veya www.ekavart.com (www.ekavart.tv/sergiler/diger/zamanin-yuzumerhart-galeri ) adresini ziyaret edebilirsiniz.